Make your own free website on Tripod.com

Tesbih Ustasi

Home
Tesbih
Hammaddeler
Gruplar
Catalog
Bilgi
Haber
Contact Us

 
www.tesbih.ustasi.com

lapis
1663_1b.jpeg

 
 
Lapis hakkında:
Ruh ve beden arasındaki dengeyi sağlar. Hazmı kolaylaştırır. Düşünmeye yardımcı olur. İnsancıl duyguları arttırır. Küçük çocukları korkulardan ve solunum yolu hastalıklarından uzak tutar. Tansiyon ve kaygıyı azaltıcı, kişiyi canladırıcı etkisi vardır. Yaratıcı ifade, fiziksel yetenekler ve iletişim yeteneğini kuvvetlendirir.

 
Welcome to the Tesbih corner of our shop.
You are about to experience something really unique on the internet. Here you will have the opportunity to examine at your leisure the rarest and most beautiful tesbihs ( Islamic bead strands) that Tesbihci has been seeking and collecting for over 30 years from all over the world.
All the strands presented here have been very carefully selected, of superior quality , design and material.
Tesbihci has put all his knowledge and experience of long years to bring you the ONLY TESBIH SHOP ON THE NET offering items of the highest quality, rarity and diversity.


İstanbul Avrupa Pasajı nda yeni yerini açılan Alara Gümüş bir çok tespih bulunuyor. Çeşit sayısı ise oldukça fazla. Dükkanda tarihi tespihlere rastlamak da mümkün. Sahibi Sevan Saraf ve ortağı , bir tespihin her şeyden önce göze hitap etmesi gerektiğini söylüyor: ‘Kaliteli tespihler üretiyoruz ama dekoratif oluşuna özen göstermiyoruz’ diyor. >>

1811_3b.jpg

1.jpg

Akik /  Akuamarin /  Ametist /  Aytaşı /  Azurit /  Florit /  Hematit /  Jasper /  Kantaşı /  Kaplangözü /  Kehribar /  Kuvars /  Labradorit /  Lal /  Lapis /  Malakit /  Obsidyen /  Oltu Taşı /  Oniks /  Sodalit /  Topaz /  Turkuaz /  Yeşim /  Zirkon

 
Alara Silver
(0212) 244 68 68